Научна политика

Часопис Анали Филолошког факултета објављује радове из области теоријске и примењене лингвистике, науке о књижевности и сродних научних области. Часопис је покренут 1961. године осамостаљивањем Филолошког факултета Универзитета у Београду. Његова првобитна мисија била је да филолозима пружи могућност за објављивање радова из филолошких наука, тако што ће обухватити радове из већег броја језика и књижевности који су се тада проучавали на Филолошком факултету.

Часопис Анали Филолошког факултета објављује оригиналне, претходно необјављене радове: оригиналне научне радове, критичке прегледне радове и приказе књига.

Часопис Анали Филолошког факултета је доступан у режиму отвореног приступа.

Радови могу бити написани на српском језику, ћирилицом или лати­ницом, као и на једном од следећих језика: енглеском, италијанском, немач­ком, руском, француском и шпанском језику. По договору са Редакцијом рад може бити објављен и на неком другом језику. Уколико је рад написан на српском језику, аутор је дужан да достави резиме на енглеском језику, а по потреби и на још неком другом језику. Уколико је рад написан на неком страном језику, аутор је дужан да достави резиме рада на српском и енглеском језику, а по потреби и на још неком другом језику.

Часопис излази двапут годишње.

Часопис се индексира у MLA International Bibliography, DOAJ, ERIH PLUS и EBSCO листи. Дигиталне копије свезака часописа архивирају се у Дигиталном репозиторијуму Народне библиотеке.

 

ПОСТУПАК РЕЦЕНЗИЈЕ

Примљени радови подлежу рецензији. Циљ рецензије је да уреднику помогне у доношењу одлуке о томе да ли рад треба прихватити или одбити и да кроз процес комуникације са ауторима побољша квалитет рукописа.

Рецензија у часопису Анали Филолошког факултета је анонимна, што значи да је идентитет аутора непознат рецензентима и обрнуто и то пре, током и након поступка рецензије.

Радове рецензирају по два компетентна рецензента. У случајевима када је то неопходно, главни и одговорни уредник може затражити да рад рецензира и трећи рецензент. Главни и одговорни уредник даје рецензенту рок од месец дана да напише рецензију. За тај посао рецензент не добија новчану накнаду (хонорар).

Избор рецензената спада у дискрециона права уредника. Рецензенти морају да располажу релевантним знањима о области којом се рукопис бави и не препоручује се да буду из исте установе у којој је аутор рада запослен. Међу рецензентима датог рада не сме бити ни лице које је у скорије време у коауторству са датим аутором објавило рад. Главни и одговорни уредник гарантује да ће пре слања рукописа на рецензију из њега бити уклоњени лични подаци аутора (пре свега, име и афилијација) и да ће се предузети све разумне мере како би идентитет аутора остао непознат рецензентима до окончања поступка рецензије.

Oдабраном рецензенту доставља се образац који садржи низ питања на која треба одговорити, а која рецензенту указују на аспекте које треба обухватити како би се донела одлука о објављивању односно одбијању рада. У завршном делу обрасца, од рецензента се очекује да наведе своја запажања и предлоге како да се поднети рукопис побољша. Ако се рад одбија или ако рецензент захтева измене у раду, онда ту своју одлуку мора детаљније да образложи. Ако се већ похвално изјаснио о раду у одељку у коме је одговорио на претходно постављена питања у обрасцу, рецензент није обавезан да све то понови у закључној оцени.

Током читавог процеса, рецензенти делују независно један од другог. Рецензентима није познат идентитет других рецензената. Ако одлуке рецензената нису исте (прихватити/ одбити), главни и одговорни уредник може да тражи мишљење других рецензената.

Током поступка рецензије уредник може да захтева од аутора да доставе додатне информације (укључујући и примарне податке), ако су оне потребне за доношење суда о научном доприносу рукописa. Уредник и рецензенти морају да чувају такве информације као поверљиве и не смеју их користити за стицање личне користи.

Редакција је дужна да обезбеди контролу квалитета рецензије. У случају да аутори имају озбиљне и основане замерке на рачун рецензије, Редакција ће проверити да ли је рецензија објективна и да ли задовољава високе академске стандарде. Ако се појави сумња у објективност или квалитет рецензије, уредник ће тражити мишљење других рецензената.

 

ОТВОРЕНИ ПРИСТУП

Часопис Анали Филолошког факултета је доступан у режиму отвореног приступа. Чланци објављени у часопису могу се бесплатно преузети са сајта часописа на адреси https://anali.fil.bg.ac.rs. Електронска верзија часописа објављује се у исто време када и штампана. Сви чланци су доступни у отвореном приступу и заштићени су лиценцом Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).

Поступак предавања рукописа, рецензија и објављивање радова су у потпуности бесплатни (без тзв. Article Processing Charges – APC).

 

САМОАРХИВИРАЊЕ

Часопис Анали Филолошког факултета омогућава ауторима да финалну, објављену верзију рукописа у PDF формату депонују у институционални репозиторијум и/или некомерцијалне базе података или да га објаве на личним веб-страницама (укључујући и профиле на друштвеним мрежaма за научнике, као што су ResearchGate, Academia.edu итд.) и/или на сајту институције у којој су запослени, у било које време после објављивања у часопису. При томе се морају навести основни библиографски подаци о чланку објављеном у часопису (аутор, наслов рада, наслов часописа, волумен, свеска, пагинација), а мора се навести и идентификатор дигиталног објекта – DOI објављеног чланка у форми HTML линка.

 

ОДРИЦАЊЕ ОДГОВОРНОСТИ

Изнесени ставови у објављеним радовима не изражавају ставове уредника и уређивачког одбора часописа. Аутори преузимају правну и моралну одговорност за идеје изнесене у својим радовима. Издавач неће сносити никакву одговорност у случају испостављања било каквих захтева за накнаду штете.